A tanúsítványhoz kapcsolódó
előírások, jogszabályok

A szakember, aki az energetikai tanúsítványt készíti

Mi alapján szükséges az energetikai tanúsítvány?

A 176/2008 kormányrendelet » szabályozza a tanúsítás kereteit, és meghatározza azokat az eseteket, amikor szükséges és amikor nem szükséges elkészíttetni az energetikai tanúsítványt. A jogszabály általánosan a fűtött, fűthető épületekre vonatkozik – bizonyos kivételekkel. A rendelet előírja a helyszínen felmérendő paramétereket, a lehetséges besorolási osztályokat, a használandó számításokat, és tartalmaz egy mintát is.

Tanúsítvány az adásvételi szerződéshez

A rendeletnek megfelelően az adásvételi szerződés során az eladónak vagy a bérbeadónak a szerződés megkötésének napjáig be kell mutatnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőnek vagy bérlőnek, és legkésőbb a birtokbaadás napjáig át kell adnia a tanúsítványt vagy annak másolatát a vevőnek vagy a bérlőnek.

Mikor nem kötelező?

Hogyan lesz hiteles?

Az elkészült számítást feltöltjük az Országos Építésügyi Nyilvántartás adatbázisába, ahol egy egyedi sorszámot kap minden energiatanúsítvány. Ezt a számot kell az adásvételi szerződésben szerepeltetni, és ezzel biztosítható, hogy minden dokumentum teljesen egyedi és bármikor visszakereshető. A jelenlegi rendszerben a hamisítás szinte teljesen kizárt.

Szabályok, hitelesség a tanúsítvány dokumentumában

Meddig érvényes az energiatanúsítvány?

5 évig

A kiállítástól számítva 5 évig érvényes, amennyiben a kormányrendeletben meghatározott követelményszinteket nem szigorítják. Ha ez megtörténik, akkor a tanúsítást újra el kell végeztetni.

Kik készíthetnek tanúsítványt?

Tanúsítást olyan magánszemély vagy olyan magánszemélyt alkalmazó/megbízó szervezet végezhet, aki

  • büntetlen előéletű;
  • rendelkezik a kormányrendeletben meghatározott szakirányú (mérnök) végzettséggel és szakmai gyakorlattal, és teljesíti az abban meghatározott egyéb feltételeket (pl. jogosultsági vizsga);
  • nem áll olyan foglalkozástól eltiltás hatálya alatt, ami kizárja a tanúsító tevékenységet

A jogosultság gyakorlása kamarai névjegyzékbe vételhez kötött. Minden tanúsítói engedély ellenőrizhető a Magyar Mérnöki Kamara »vagy a Magyar Építész Kamara » honlapján elérhető névjegyzékben.

Kapcsolódó jogszabályok